Две числа определят дали една програма за пухени якета ще бъде комерсиално успешна: пълнежната способност и обхватът на сертифициране.Пълнителната способност определя колко топлина можете честно да заявите и колко ефективно я осигурявате; сертифицирането определя дали купувачите на дребно изобщо ще обявят продукта. Това ръководство обяснява какво измерва пълнителната способност, как се различават основните методи за тестване, как патешкият и гъшият пух се сравняват при еквивалентни степени и точно какви документи трябва да съберете, за да обосновете твърдението за стандарт за отговорно производство на пух, от фермата до готовата дреха.

1Обяснение на силата на запълване: Какво измерва числото

Пълнителната способност е най-често цитираната — и най-често погрешно тълкувана — спецификация за връхни дрехи от пух. Тя измерва обема в кубически инчове, който една унция (28,35 грама) пух заема при стандартизирано кондициониране и компресия. По-високата пълнителна способност означава, че пухът задържа повече въздух на единица тегло, което означава повече топлина за по-малък обем и по-добра свиваемост.

Практическото следствие е видимо на диаграмата по-долу. При идентично тегло, пухът с пълнеж 800 заема приблизително 45 процента повече обем от пухът с пълнеж 550. Този допълнителен обем е задържан въздух, а задържаният въздух е това, което изолира. Ето защо якето с високо съдържание на пълнеж може да осигури същата топлина като якето с ниско съдържание на пълнеж, като същевременно е забележимо по-леко и се сгъва по-малко.

Сравнение на обема на пълнежа: Една унция (28,35 г) пух Обем (кубически инчове на унция) 550 550 точки на драфта Вход с патица надолу 650 650 точки на драфта Средно ниво на патица / гъска 800 800 точки на драфта Висококачествен гъши пух 900 900 FP Експедиционен клас 800 FP улавя около 45 процента повече въздух от 550 FP при същото тегло Обем, измерен съгласно стандартизирани протоколи за кондициониране и компресия. Действителната топлина на дрехата зависи също от теглото на пълнежа, конструкцията и кройката.

Това, което пълнежната сила не измерва, е също толкова важно. Тя не казва нищо за това колко пух има в дрехата, как е изработена или колко отговорно е добит пухът. Това са отделни спецификации и смесването им е основната причина за повечето спорове относно снабдяването с пухени якета.

2Уравнението за топлина: Мощност на запълване, умножена по тегло на запълване

Общата топлина в пухената дреха е функция на пълнежната способност, умножена по теглото на пълнежа. Високо число на пълнежната способност с недостатъчно тегло на пълнежа води до леко яке, което не се представя добре на терен; умерено пълнежно състояние с голямо тегло на пълнежа води до топло яке с по-ниска цена на материала. И двете могат да бъдат правилното инженерно решение в зависимост от целевата цена и случая на употреба.

Тази връзка има пряко търговско значение. Тъй като пухът с висока пълнеща способност е непропорционално скъп, най-рентабилният начин за добавяне на топлина често е да се увеличи теглото на пълнежа при умерена пълнеща способност, вместо да се увеличи пълнежът при фиксирано тегло. Марките, които се насочват към определена цена на дребно, често постигат по-добра възприемана стойност - яке с истинска плътност и видима лофт - чрез оптимизиране на това съотношение, вместо само чрез максимизиране на пълнежната способност.

Правило за спецификация:Винаги посочвайте заедно пълнежната мощност и теглото на пълнежа, за всеки панел и общо. Технологичен пакет, който посочва само „800 пълнежна мощност“, оставя фабриката свободна да намали теглото на пълнежа и получената дреха ще отговаря на спецификациите, като същевременно ще се представя доста под очакванията на купувача.

3Видове пух: патешки срещу гъши, произход и състав

Надолу степента се определя от три променливи: вид, съотношение на състава и климат на произход. Всяка от тях влияе върху производителността, цената и наратива за устойчивост, с който разполага марката.

Патица срещу гъска

Гъшият пух обикновено постига по-висока пълнеща способност от патешкия, защото гъшите клъстери са по-големи и по-устойчиви. Патешкият пух в диапазона от 550 до 650 покрива икономически повечето програми от среден клас, докато гъшият пух доминира в диапазона от 700 и нагоре, където първокласното позициониране и свиваемостта оправдават цената. Важно е да се отбележи, че висококачественият патешки пух с 650 може да превъзхожда нискокачествения гъши пух с 600 - видът е индикатор, а не гаранция, и действителният резултат от теста за пълнеща способност е определящ.

Съотношение на състава

Съотношението, изразено като 90/10 или 80/20, описва пропорцията на пухените клъстери спрямо пера и фрагменти от влакна. По-високото съдържание на пух означава по-добра лофт форма и по-малко перки, работещи през външната тъкан. Степените 80/20 са често срещани в ценово ориентираните програми; 90/10 е масовият стандарт за дейности на открито; 95/5 се появява в премиум и технически линии.

Произход и климат

Пухът от птици, отглеждани в по-студен климат, е склонен да развива по-плътни клъстери с по-висок лофт като естествена адаптация, поради което някои региони на производство изискват премии. Произходът също е важен за сертифицирането: одитите на RDS започват във фермата, така че инфраструктурата за проследяване на региона на произход пряко влияе върху това колко лесно може да бъде документиран сертифицираният материал.

Спецификация надолу Типична мощност на запълване Характеристики Позициониране на програмата
Пати надолу 80/20 500 до 550 Икономичен, по-тежък на допир, повече перо Входна търговия на дребно, промоционални програми
Пати надолу 90/10 600 до 650 Балансирано съотношение топлина и цена, надеждно снабдяване Среден клас за открито и градско облекло
Гъши пух 90/10 700 до 750 Висока таванска част, силна свиваемост Премиум дейности на открито, ски, пътуване
Гъши пух 95/5 800 до 900 Максимално съотношение топлина-тегло, минимално извиване Техническа, алпийска, експедиция
Рециклиран надолу (след потребление) 600 до 700 История на кръговите материали, сертифицирана по GRS Колекции, водени от устойчивост

4Стандарти за тестване: IDFB, EN 12130 и проверка на партидата

Числата на запълващата способност са значими само ако са получени чрез признат метод за изпитване. Три рамки доминират в международната търговия и техните резултати не винаги са директно взаимозаменяеми.

Управляващи методи за изпитване

TheМеждународно бюро за пух и пера (IDFB)е световната търговска асоциация за индустрията за пух и пера и разработва протоколите за тестване, които са най-широко използвани в международните доставки. IDFB провежда индустриални изследвания и създава стандарти за тестване, които поддържат целостта на продуктите в световен мащаб. В Европа EN 12130 определя метода за кондициониране с пара за определяне на пълнежната способност и резултатите от различните методи могат да се различават за един и същ материал - поради което професионалният технически екип посочва метода за тестване заедно с целевата стойност.

Независимите лаборатории извършват действителните тестове и издават доклади, които потвърждават твърденията на доставчиците.ИДФЛе сред най-признатите лаборатории, действащи в повече от 20 страни от 1978 г. и служещи като акредитиран сертифициращ орган за стандарти, включително GOTS, GRS, RCS, RWS и DOWNPASS. Когато доставчик посочи коефициент на запълване, попитайте коя лаборатория и по кой метод е произвела числото.

Параметри извън запълващата способност

Само запълващата способност не описва качеството на пуха. Пълната спецификация обхваща също състава, чистотата и химическите остатъци — всяка със собствен стандартен метод и праг на приемане.

Параметър Какво измерва Типичен праг на приемане Търговски риск, ако бъде пренебрегнат
Запълваща мощност Ефективност на тавана (обем за унция) Съвпадение на спецификацията в рамките на +/- 5 процента Твърденията за топлина се провалят; клиентите се връщат
Състав Съотношение на пухените клъстери към перата Съответства на посочената оценка (напр. 90/10) Излагане на фалшива реклама
Мътност (чистота) Остатъчен прах и частици 500 мм или по-висока Оплаквания от миризма, алергени
Кислородно число Остатъчна органична материя 10 мг на 100 г или по-малко Микробно развитие, миризма при съхранение във влажна среда
Съдържание на масла и мазнини Остатъчни естествени масла Обикновено под 1,0 до 1,5 процента Слепване, миризма, разграждане на тавана
Непропускливост на тъканите Устойчивост на проникване на влакна в обвивката 15 влакна или по-малко (ISO 12132-1) Видим теч, оплаквания за качество
Дисциплина на документацията:Изискайте протоколи от тестове на ниво партида за вашата конкретна производствена партида, а не общ сертификат за капацитет на фабриката. Сертификат, описващ какво обикновено може да произведе доставчик на пълнеж, не доказва, че пухът, действително доставен във вашите дрехи, отговаря на спецификациите.

5RDS сертификация: обхват, верига на съхранение и документи

Стандартът „Отговорен пух“ се превърна в основно очакване за пух, продаван в европейските и северноамериканските канали за търговия на дребно. Администриран от Textile Exchange,Стандарт за отговорно пусканее доброволен стандарт, който има за цел да подобри хуманното отношение към патиците и гъските, използвани за пух, и предоставя на компаниите проверен начин да разберат произхода на материалите в продуктите, които купуват.

Какво всъщност изисква RDS

Основното изискване на стандарта е хуманното отношение към животните по цялата верига на доставки, изградено върху Петте свободи за хуманно отношение към животните и прилагано от излюпването до клането. От решаващо значение е, че RDS забранява както скубането на живи птици, така и насилственото хранене - всяко отстраняване на пух или пера от живи птици е забранено, както и събирането на линеене. Професионален сертифициращ орган от трета страна одитира всеки етап от веригата на доставки, започвайки от фермата, а документацията по веригата за проследяване проверява пътя, който сертифицираният материал изминава през всички етапи до крайния продукт.

Продуктите, отговарящи на минималните изисквания, могат да носят логото на RDS, съгласно Политиката за стандарти на Textile Exchange. Стандартът е разработен с участието на фермери, експерти по хуманно отношение към животните, експерти по опазване на земята, доставчици, марки и търговци на дребно, поради което е постигнал широко търговско приемане, вместо да остане нишов сертификат.

RDS верига за проследяване: От фермата до готовата дреха Всеки етап изисква одит и документация от трета страна. Пропуските прекъсват веригата и правят твърдението невалидно. 1. ФЕРМА Не се допуска скубане на живо Без насилствено хранене Пет одитирани свободи Сертификат за обхват 2. КОЛЕКЦИОНЕР Одит на кланица Сегрегация на материалите Съгласуване на обема Сертификат за транзакция 3. ПРОЦЕСОР Измийте и стерилизирайте Тестване на мощността на запълване Входно-изходни записи Сертификат за транзакция 4. ПРОИЗВОДИТЕЛ Попълване и затваряне Сертификат за обхват на обекта Социално съответствие (BSCI) Сертификат за транзакция Липса на сертификат за транзакция на който и да е етап прекъсва веригата — крайната дреха не може да носи RDS претенция. Марките се одитират по документация, а не по намерение. Проверявайте сертификатите преди производство, а не при доставка. Документи, които трябва да се съберат за всяка сертифицирана производствена партида: Сертификат за обхват (SC) — годишен, обхваща всеки сертифициран обект, проверете изтичането му спрямо вашия производствен прозорец Сертификат за транзакция (TC) — издава се за всяка пратка, съгласува сертифицираните обеми между етапите Протокол от изпитване на попълване — на ниво партида, от акредитирана лаборатория, посочващ метода и резултата Одит за социално съответствие — amfori BSCI или SMETA, като се посочва наименованието на производственото съоръжение Одобрение на твърдението — етикетирането на продукта и маркетинговото копие са прегледани спрямо Политиката за стандартни твърдения

Двата сертификата, които имат значение

Екипите по снабдяване често бъркат двата типа документи в системата RDS и разликата определя дали дадено искане ще оцелее при одита.Сертификат за обхватИздава се ежегодно на сертифициран обект и потвърждава, че обектът е преминал одит и има право да борави със сертифициран материал. AСертификат за транзакцияИздава се за всяка пратка и съгласува обема на сертифицираните материали, преминаващи от един сертифициран обект към следващия.

Притежаването на сертификат за обхват е необходимо, но не е достатъчно. За да се направи RDS декларация за готова дреха, марката трябва да може да представи веригата от сертификати за транзакции, свързваща готовите продукти със сертифицираните ферми. Пропуските в тази верига правят декларацията невалидна, независимо от това как материалът е действително получен.

6Отвъд RDS: Рециклиран пух, GRS и OEKO-TEX

RDS покрива новопроизведен пух. Програмите, изградени върху регенерирани материали, рециклирани външни тъкани или гаранция за ограничено използване на вещества, изискват допълнителни или алтернативни сертификати.

Рециклиран пух и GRS

Рециклираният пух — възстановен от спално бельо и дрехи след употреба, след което почистен и прекласифициран — е сертифициран поГлобален стандарт за рециклирани материали (GRS)а не RDS. GRS определя критериите за сертифициране от трети страни на рециклирано съдържание и верига за проследяване, като изисква минимум 50 процента рециклирано съдържание за етикетиране, насочено към потребителите, и добавя социални, екологични и химични изисквания, освен тези в съответния стандарт за рециклирано твърдение. Материалът трябва да отговаря на определението за рециклиран материал по ISO и се приемат както входящи, така и изходящи материали.

Рециклираният пух обикновено е с пълнежна мощност от 600 до 700, което го поставя конкурентноспособен спрямо средния клас необработен пух, като същевременно подкрепя концепцията за кръгова икономика. IDFB потвърди, че актуализираната оценка на жизнения цикъл ще оцени рециклирания пух за първи път, отразявайки навлизането на материала в масовия пазар.

Ограничени вещества върху черупката

Сертифицирането на пълнежа не се разпростира върху обвивката на материята.OEKO-TEX СТАНДАРТ 100е най-широко използваната рамка за потвърждаване, че текстилните компоненти са тествани за вредни вещества, прилагайки глобално стандартизирани критерии за тестване от прежди до готов продукт. Повечето експортни програми съчетават твърдение за сертифициран пълнеж с тествана по OEKO-TEX повърхностна материя, тъй като купувачите на дребно обикновено изискват и двете.

Социално съответствие

Сертифицирането на материалите е насочено към продукта; социалното съответствие е насочено към фабриката.Амфори БССИе доминиращата рамка за управление на социалния риск в международните вериги за доставки на облекло, подкрепяща одит и отстраняване на проблеми, свързани с условията на труд, заплатите, здравето и безопасността, както и механизмите за подаване на жалби. Проверете дали сертификатът посочва действителното производствено съоръжение и остава валиден през целия ви производствен период – често срещана и скъпоструваща липса е сертификат, издаден на търговско предприятие, а не на фабричния цех.

7Как да посочите в техническия си пакет

Професионалната спецификация премахва всяка степен на свобода, която фабриката би могла да използва, за да намали разходите. Следните полета трябва да се появяват изрично, а не подразбиращо се.

Поле за спецификация Примерен запис Защо трябва да е изрично
Вид и клас Гъши пух, 90/10 Предотвратява тихата замяна с патешко или по-нискокачествено
Запълваща способност и метод на изпитване 700 FP, метод IDFB Методите се различават; резултатите не са взаимозаменяеми
Тегло на пълнежа 160 г тяло, 90 г ръкав, 60 г качулка Тежестите на панела предотвратяват рязане в ъгли в зони с ниска видимост
Ограничения за чистота Мътност минимум 500 mm, кислородно число под 10 Контролира миризмите и оплакванията от хигиена на влажни пазари
Изискване за сертифициране Сертифициран по RDS, изисква се TC за всяка партида Определя времето за доставка и цената на материалите
Устойчивост на пропукване на черупката ISO 12132-1, 15 влакна или по-малко Директно контролира връщанията, свързани с течове
Толеранс на теглото на пълнежа +/- 5 процента на панел Определя измерими критерии за приемане при инспекция
Отговорност за тестване Доклад на ниво партида от акредитирана лаборатория Изяснява кой плаща и какви доказателства се предоставят

8Пет клопки при снабдяването и как да ги избегнем

1. Определяне на пълнежната сила без пълнежното тегло

Най-често срещаната и най-скъпа грешка. Доставчик може да достави пълнежна сила 800 в количество, далеч под необходимото за дрехата, и материалът все пак ще се тества съгласно спецификацията, докато якето не е с подходящи характеристики. Винаги посочвайте теглото на пълнежа за всеки панел с изрично посочено отклонение и проверявайте теглото по време на поточната проверка, а не само при крайната проверка.

2. Приемане на генерични сертификати вместо документация за партидата

Общият сертификат за капацитет на даден завод не доказва нищо за вашата производствена партида. Изисквайте протоколи от изпитвания на ниво партида, в които се посочват методът на изпитване и резултатът, и изисквайте сертификати за транзакции, които съгласуват специфичния обем на вашата поръчка. Вградете това изискване в поръчката за покупка, така че да е договорно приложимо, а не просто молба за учтивост.

3. Добавяне на изисквания за сертифициране след вземане на проби

Пренастройването на изискване за RDS или GRS върху вече одобрена мостра налага повторно снабдяване с пълнежа и често и с плата на външната обвивка, което добавя от три до пет седмици и обезсилва ценовата основа на одобрената мостра. Определете обхвата на сертифицирането по време на етапа на спецификация, преди да бъде изрязана първата мостра.

4. Ако приемем, че фабриката е сертифицираното лице

Сертификатите често се издават на търговска компания, докато производството се извършва в неодитирано партньорско съоръжение. Проверете дали сертификатът за обхват посочва производствения обект, сверете адреса с посетеното или одитираното от вас съоръжение и потвърдете, че датите на валидност покриват вашия производствен период.

5. Прекомерно компресиране за спестяване на товари

Компресионното опаковане намалява значително обема на превоза на пухени дрехи, което го прави изкушаващо. Продължителното свръхкомпресиране обаче може да сплеска лофта и да забави възстановяването, което води до дрехи, които изглеждат недопълнени при пристигането. Договорете се за максимално съотношение на компресия и предвидете време за възстановяване преди фотографиране, представяне в шоурума или дистрибуция на дребно.

PASSION OUTERWEAR е подразделение на Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., с повече от 20 години опит в производството на връхни дрехи, работно облекло и отопляеми облекла за експортни пазари. Ние доставяме RDS-сертифицирани и GRS-сертифицирани продукти чрез документирани вериги за сертификати за транзакции, провеждаме тестове на ниво партида чрез акредитирани лаборатории на трети страни и поддържаме вериги за доставки, сертифицирани по BSCI, SMETA, GRS и OEKO-TEX. Наред с връхните дрехи, ние произвеждаме иработно облекло по поръчкаидрехи с отопление по поръчка, включителноотопляемо якепрограми, които комбинират изолация с активни отоплителни системи.

Често задавани въпроси

Каква запълваща способност трябва да посоча за моята цена?
За навлизане в средния пазар на дребно, гъшият пух с пълнежна сила от 550 до 650 и щедро тегло обикновено осигурява най-добрата възприемана стойност. За първокласно позициониране на открито и ски, гъшият пух с пълнежна сила от 700 до 750 балансира производителност и цена. Над пълнежна сила от 800, цената на материала се увеличава рязко и обикновено е оправдана само за технически, алпийски или експедиционни продукти, където теглото и свиваемостта са основните предимства при продажба. Във всеки случай, посочвайте теглото на пълнежа заедно със пълнежната сила - комбинацията определя топлината, а не само числото на пълнежната сила.
Задължителен ли е RDS сертификатът за продажба на пухени якета в Европа?
RDS е доброволен стандарт, а не законово изискване. Много европейски търговци на дребно и нарастващ брой северноамерикански купувачи обаче изискват документирано отговорно снабдяване като условие за включване в списъка, което го прави търговски задължително на практика за марки, продаващи чрез тези канали. Отделно, разпоредбите за хуманно отношение към животните и надлежната проверка в няколко юрисдикции се затягат, така че посоката на движение е в полза на документираното сертифициране, независимо от настоящите законови минимуми.
Как да проверя дали сертификатът за транзакция е автентичен?
Сертификатите за транзакции се издават от акредитирани сертифициращи органи на трети страни и носят номер на сертификата, издаващ орган и срок на валидност. Проверете номера директно с издаващия сертифициращ орган, потвърдете дали описанието на продукта и обемите съответстват на вашата поръчка и проверете дали имената на продавача и купувача съответстват на действителните страни във вашата транзакция. Сертифициращите органи поддържат канали за проверка за тази цел и проверката отнема минути – струва си да се извърши преди да подадете рекламация, а не след като купувач на дребно я оспори.
Може ли рециклираният пух да бъде сертифициран по RDS?
Не. RDS обхваща новопроизведения пух с одит за хуманно отношение към животните на ниво ферма и не обхваща регенериран материал. Рециклираният пух е сертифициран по Глобалния стандарт за рециклиране, който проверява рециклираното съдържание спрямо определението на ISO и изисква минимум 50 процента рециклирано съдържание за етикетиране, насочено към потребителите. Част от рециклирания пух произхожда от сертифицирани по RDS продукти след потребление, но полученият регенериран материал носи GRS декларация, а не RDS декларация. Етикетирането на вашия продукт трябва да съответства на сертификата, който притежавате.
Защо резултатите от запълващата способност се различават в различните лаборатории?
Пълнителната способност е чувствителна към използвания метод на кондициониране и компресия. Правилата за изпитване на IDFB и европейският метод за кондициониране с пара EN 12130 могат да дадат различни резултати за един и същ материал, а подготовката на пробите въвежда допълнителни отклонения. Ето защо професионалният технически пакет посочва метода на изпитване заедно с целевата стойност и защо споровете се разрешават чрез повторно изпитване по посочения метод в договорена лаборатория, а не чрез сравняване на числа от различни методи.
С какво RDS сертифицирането се увеличава цената на единица продукт и времето за изпълнение?
Сертифицираният пух обикновено носи по-висока цена за материал в сравнение с еквивалентните несертифицирани видове, а процесът на документиране добавя административни разходи на всеки етап от веригата за доставки. По отношение на времето за изпълнение, очаквайте допълнителни две до четири седмици за снабдяване с материали и издаване на сертификат за сделка, особено ако купувате съществуваща сертифицирана партида, вместо да поръчвате специална такава. Цената обикновено се възстановява чрез подобрено приемане от дребно и намален риск от рекламации, но тя трябва да бъде моделирана в цената на придобиване от самото начало, а не открита по време на производството.
Какво се случва, ако моят доставчик не може да представи сертификат за сделка?
Без сертификат за транзакция, покриващ вашата конкретна партида, не можете да предявите RDS иск за готовата дреха, дори ако пухът на практика е бил добиван отговорно. Веригата за проследяване е документална по своята същност. Ако доставчикът не може да представи сертификата, вашите възможности са да продадете продукта без сертифицирано искане или да си набавите пълнежа – и двете са много по-скъпи от проверката на изискванията за документация в поръчката за покупка преди началото на производството.
Финикс Сие
Финикс Сие
GM | QUANZHOU PASSION CLOTHING
20 години производство на облекло за външно ползване, работно облекло и отопляеми дрехи. Сертифицирано от BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX и VF Corporation. Свържете се с насLinkedIn.

Нуждаете се от документирано и сертифицирано обучение за следващата си програма?

PASSION OUTERWEAR доставя RDS и GRS сертификати, преминаващи през пълни вериги за сертификати за транзакции, с тестове за пълнене на ниво партида и одитирано от BSCI производство. Изпратете ни вашата спецификация или целева пълнежна способност — ние ще ви отговорим в рамките на 24 часа с опции за материали и препоръки за разходи.

Заявка за опции за надолу поръчки Вижте OEM / ODM програмата